27 Lis

Antihistaminika

Co je alergie? V podstatě se nejdena o žádnou konkrétní nemoc. Alergie je spíše stav, kdy imunitní systém člověka reaguje na běžné a zpravidlá neškodné látky neúčelně přehnanou obrannou reakcí, která může mít nejrůznější projevy, mimo jiné různé bolesti, slabost, nosní, oční a kožní potíže.

 

Antihistaminika

Antihistaminika ve formě tablet jsou  nejčastěji používané léky tlumící alergické reakce. Antihistaminika mají schopnost blokovat v organismu člověka účinek hormonu histamin. Histamin se po kontaktu našeho imunitního systému s látkou vyvolávající alergii uvolní z buněk a spustí alergickou reakci. K vyvolání takové reakce obvykle stačí velmi malé množství alergenu. Když je pomocí antihistaminik zablokován účinek histaminu, dojde i k utlumení alergické reakce.

 

Tři generace antihistaminik

V současné době jsou v běžném užívání tři generace antihistaminik.

Do první skupiny patří léky, které mají nejvíce nežádoucích účinků,  proto se většinou užívají lokálně, například ve formě masti a gelu na bolestivá místa.

První generace antihistaminik má při vnitřním užití poměrně silné vedlejší účinky, které spočívají v celkové ospalosti, útlumu a nesoustředěnosti. Proto po jejich užití člověk nesmí řídit auto. Antihistaminika první generace nesmíte také kombinovat s alkoholem.

Mezi antihistaminika druhé a třetí generace patří léky, které mají mnohem menší, dokonce jen minimální nežádoucí účinky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *