11 Pro

Kašel u dětí

Kašel u dětí je obvykle příznakem nachlazení nebo chřipky. Na začátku nemoci je kašel obvykle suchý a dráždivý (neproduktivní), později přechází ve vlhký s vykašláváním hlenu (produktivní). Kdy si s kašlem dítěte poradíme sami, a kdy bychom měli navštívit lékaře?

Kdy kontaktovat lékaře?

S obvyklým kašlem, který je příznakem nachlazení, měli bychom si poradit sami. Znepokojovat by nás měly atypické přížnaky spojené s kašlem, například problémy s dýcháním, bolestivost, která znemožňuje jedení, vykašlávání krve nebo zvracení. Měl by nás také znepokojovat kašel, který se objeví náhle z plného zdraví. Takový kašel obvykle není příznakem nachlazení. Nejpravděpodobněji znamená vdechnutí cízího tělesa nebo jiné mechanické poškození dýchacích cest, které je nutné co nejdřív konzultovat s lékařem. Obvyklý kašel u dítěte nás může znepokojovat, pokud trvá déle než 10 dnů.

Léčba

Čím je dítě menší, tím větší je riziko, že se stav může zkomplikovat například zánětem středního ucha. Proto u dítěte mladšího než 6 měsíců bychom měli o každé nemoci informovat lékaře. U větších dětí obvykle zvládneme vyléčit kašel sami. Dítěti uleví například zvlhčováním vzduchu v pokoji. Můžete také sahnout po léky, například sirupy na suchý kašel. Pozor! O podávání léků (také volně prodejných) se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *