12 Úno

Jak předejít bolesti svalů?

Svaly bolí nejčastěji po nezvyklé námaze, například sportovní aktivitě nebo namáhavé fyzické práci, na kterou nejsem zvykli. Bolest se obvykle projeví po 24 až 48 hodinách. Svaly jsou pak ztuhlé a bolí při každém pohybu. Jak můžeme předejít bolesti a co bychom měli dělat, když bolest už nas obtěžuje?

Jak předejít bolesti – rozumné plánování tréninku

Protože nejčastější příčinou bolesti svalů je nadměrná fyzická aktivita, ve první řádě bychom měli rozumě naplánovat své tréninky. Cvičit bychom měli především pravidelně. Není nic horšího pro svaly, než sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu během pracovního týdne, které se snažíme nahradit intenzivním tréninkem o víkendu. Místo toho, měli bychom věnovat mírnému pohybu alespoň 30 minut denně. Neměli bychom také podceňovat rozcvičku, která připravuje naše tělo na intenzivní aktivitu. Pamatujte si také, že první tréninky nesmí být příliš intenzivné. Pokud jste dlouho nesportovali, začněte mírným protahováním svalů. Pokud nevíte, jak byste měli správně naplánovat tréninky, pomůže vám například trenér v posilovně.

Režimová opatření při bolestech svalů

Pokud jste s fyzickou aktivitou přehnali, můžete zmírnit bolest svalů pomocí pár triků. Vyzkoušet můžete například ledové obklady, které mírní otok, lehký pohyb pro rozcvičení ztuhlých svalů, masáže a léky, například gely, které se aplikují přímo na místo bolesti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *