10 Úno

Virus chřipky

Chřipka je nakažlivé, virové onemocnění. Mezi nejčastější příznaky chřipky patří kašel, chrapot a bolest v krku, rýma a ucpaný nos, horečka, bolesti  hlavy, svalů a kloubů. Chřipka je pro podzimní období typická a čas od času se ní nakazí každý z nás. Abychom věděli, jak můžeme chřipce předejít a jaká léčba bude nejúčinnější, měli bychom se vědet, jak můžeme se chřipkou nakazit.

Virus chřipky

Chřipka je způsobena RNA virem z čeledě Orthomyxoviridae. Obecně rozlišujeme tři základní typy chřipkových virů.

Chřipkové viry A infikujou zpravidla savce a ptáky. Typ A chřipkového viru může podstoupit výraznou antigenovou změnu a najít nový imunitní cíl u lidí. Virus chřipky A je pro lidi obzvláště nebezpečný, protože nejsme chřipce typu A vůbec odolní. Proto právě virus chřipky A může způsobit nebezpečné epidemie a pandemie.

Chřipkové viry B a C infikují většinou lidi (viry typu C můžou infikovat i prasata) a jsme jim mnohem více odolní, než virům typu A. Viry typu B a C způsobují běžnou chřipku typickou pro podzimní obobí.

Preventivní léčba

Protože chřipka je nakažlivé onemocnění, její virus získáme obvykle od nemocného člověka (zřídka od zvířete). Jak teda můžeme chřipce předejít? Samozřejmě bychom měli omezit kontakt s nemocnými. Když omezení kontaktů není možné, musíme se alespoň vyhnout líbání a půjčování si od odstatních hrnků nebo příborů. Vždy pomocné může být také posílení imunity. Pravidelně sportujte, jezte ovoce a zeleniu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *