03 Srp

Co to je alergie?

Alergie může mít různé příznaky. Mezi nejčastější patří rýma, která se projevuje hlavně prosáknutím (otokem) nosní sliznice a potažmo vodnatou sekrecí z nosu. Prectejte vic.

Co to je vlastne alergie?

S počínajícím jarem se postupně mohou začít znovu objevovat každoroční sezónní alergie. Je nutné zdůraznit, že léčba těžší alergie patří rozhodně do rukou alergologa. Alergie sama o sobě není nějaká konkrétní nemoc. Je to stav, kdy imunitní systém lidského těla reaguje na běžné podněty neúčelně přehnanou obrannou reakcí, která může mít nejrůznější projevy, může postihnout různé tělní systémy, a může člověka i ohrozit na životě. Alergie může být získaná, i vrozená jako tzv. atopie.

young woman sneezes on a flower meadow

Nejdůležitější zásadou je včasná prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Sledujte proto aktuální pylovou situaci. Informace naleznete v denním tisku a televizi nebo na internetu. Podle množství „svého“ alergenu ve vzduchu si můžete plánovat denní aktivity nebo začít s preventivním užíváním léků.

Alergická reakce má v podstatě dvě podoby – akutní a chronickou.

Akutní reakce vzniká tak, že na naše tělo zapůsobí alergen. První kontakt s alergenem nám zdánlivě nic neudělá. Je to ovšem jen zdání, při první kontaktu si naše tělo alergickou reakci „jen“ připraví. Při prvním setkání s alergenem se zaktivují B-lymfocyty, přemění se na aktivní plazmatické buňky a začnou produkovat vysoká kvanta protilátek typu IgE citlivých na daný alergen. Tyto protilátky se navážou na tzv. žírné buňky a tím vše končí. Člověk sice nemá žádné obtíže, ale jeho tělo je připraveno na alergen příště alergicky zareagovat.

Projevy alergické reakce:

Jsou nesmírně pestré a nemusí mít vztah ke způsobu kontaktu s alergenem. Například při příjmu alergenu v potravě může být postižen trávící trakt, ale klidně i dýchací trakt a stejně tak mohou vzniknout i projevy kožní nebo celkové. Kromě toho se mohou příznaky různě kombinovat. V diagnostice alergie mají význam informace o pacientových příznacích, z nichž můžeme získat podezření. Když nám někdo řekne, že mu v určitých situacích zčervenají oči a dostane rýmu, o něčem to vypovídá. Důležité jsou i informace o jeho rodině. Pokud jsou rodiče nebo sourozenci na něco alergičtí, pravděpodobnost existence atopie a riziko vzniku alergie u dotyčného je vyšší. Další význam má vystopování situace, kdy dotyčný příznaky nemoci pociťuje, tím se snažíme zjistit vyvolávající alergen. Zajímá nás souvislost s příjmem určitých potravin, souvislost s kontaktem se zvířaty a souvislost s pobytem v přírodě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *