07 Srp

Alergologické vyšetření – co to je?

Alergik je člověk, kterého imunitní sýstem vytvoří přehnanou a nepřiměřenou reakci na zpravidla neškodné látky, například pyl, prach nebo potraviny. Mezi nejčastější příznaky alergie patří rýma, kašel, svědění v krku, kopřivka, slzení a svědění očí, zánět očních spojivek.  Pokud trápí vás výše uvedené potíže, měli byste co nejdříve navštivte lékaře specialistu – alergologa.

Alergologické vyšetření je obvykle bezbolestné, musíte však počítat s tím, že první návštěva u lékaře alergologa bude trvat delší dobu. Je to nutné, protože lékař může vám doporučit úspěšnou léčbu alergie pouze na základě důkladného vyšetření.

medic-563423_1280

První, velmi důležitou části alergologického vyšetření je anamnéza. Jde o krátky rozhovor, jehož cílem je zjistit, jaká je celkový zdravotní stav alergika a jak vypadá jeho prostředí. Počítejte s tím, že lékař se vás může ptát na příznaky alergie a další zdravotní problémy, léky, které užíváte nebo jste užívali v minulosti, výživové zvyky a zlozvyky nebo výskyt alergií v vaší rodině. Pro tuto část vyšetření je podstatná klidná atmosféra a oboustranná srozumitelná a upřímná komunikace mezi lékařem a vyšetřovaným.

Kromě anamnézy, lékař alergolog provede další alergologické testy, například krevní test nebo alergologický „prick test“ na kůži. Takový test se obvykle provádí na kůži předloktí, kam lékař aplikuje kapky jednotlivých podezřelých alergenů a pak pozoruje reakci organismu. Lékař může také doporučit eliminační dietu, pokud existuje možnost, že jste alergičti na potraviny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *